Erkeklerde saç dökülmesi

Erkeklerde saç dökülmesi
5 Kasım 2015 tarihinde eklendi, 2.671 kez okundu.

Androgenetik Alopesi olarak bilinen erkeklerde saç dökülmesi genellikle genetiktir. Erkeklerin %50sinde görülen bu tip dökülmeler coğrafyaya, genetik yapıya göre oran değiştirir.

Evre 1: Bu ilk evrede ön saç çizgisinde geriye doğru çekilmeler görülür. Hasta fark etmez ve mevsimsel dökülmeler olarak adlandırır.

Evre 2: Ön saç çizgisinin gerilediğini anlayan hasta genellikle kendisine yaramadığını düşündüğü şampuanlarını değiştirerek bu durumu atlatmayı düşünürler

Evre 3: Hasta saçlarının dökülmesini durduramadığı için genellikle bu evrede doktora başvurur. Medikal tedavilerden en çok fayda görebileceği evredir.

Evre 4: Saçlarda açılmalar başlamıştır ve hastanın rahatsızlığı artış göstermiştir. En çok saç ekimine bu dönemde başvurulur. Fakat dökülmeler önlem alınmazsa devam edeceğinden dolayı 2. kez bir operasyona ileride ihtiyaç duyulabilir.

Evre 5: Hasta genellikle 4. evreden bu evreye geçtiğini anlayamaz. En kritik evredir. Orta yaşlardaki saç dökülmelerinin başladığı evredir. Bu evrede yapılacak bir saç ekim operasyonu onu tam anlamıyla tatmin edecektir.

Evre 6: Bu evrede ise tepe bölgesi tamamen açılmıştır ve tek seans uygulanacak saç ekim operasyonu hastayı genellikle tatmin etmeyecektir. Ense bölgesindeki greft miktarı iyice belirlenmeli ona göre planlama yapılmalıdır. Donör bölgesinde yeterli sayıda greft yoksa vücudunda geri kalan bölgelerin değerlendirilmesi işlemi ise ehil ellere bırakılmalıdır.

Evre 7: En son evredir. Bu evredeki hastalar için tedavi çok zordur. Çünkü donör bölgesinde veya vücudunda verimli donör bulunması az bir ihtimaldir. Doktoru genellikle tedaviyi reddeder. Peruk, protez gibi çözümler bu evre için daha uygundur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git