Fue tekniği ile saç ekimi

Fue tekniği ile saç ekimi
5 Kasım 2015 tarihinde eklendi, 4.042 kez okundu.

Kaybedilen saç kökünün tekrardan yerine gelmesi mümkün değildir. Yapılacak herhangi bir uygulama veya kullanılacak ilaçlar kaybedilmiş saç köklerini canlandırmazlar.

Kaybedilen saçları yerine getirmek için müdahale gerekir. Son teknoloji olan FUE tekniği ile saçlar donör bölgesinden alınarak ihtiyaç duyulan boşluklara nakledilir. Bu işlem 5 aşamadan oluşur:

Planlama: Doktor ile görüşmenin ardından gerekli olan greft (folikül) rakamı belirlenir. Operasyon öncesi bu işlemde, hastanın 1 sene sonraki halinin nasıl olması isteniyorsa ona göre planlama yapılır. Ön saç çizgisinin alın-yüz-çene oranına göre ve hastanın yaşını da baz alarak planlanması esastır. Ancak bu sayede doğal bir görüntü elde edilir.

Kan Tahlili ve Anestezi: Operasyon öncesinde hastanın rutin tetkikleri yapılarak hem kendi hem de ameliyathane ekibi için herhangi bir risk taşıyıp taşımadığına bakılır. Tahlillerinde sıkıntı olmayan hasta operasyona alınır ve doktoru tarafından lokal anestezi uygulanır. Bu sayede hasta operasyon boyunca uyanık olur fakat yapılan uygulamaya dair bir şey hissetmez.

Doku Alımı: FUE motoru yardımıyla donör bölgesinden alınan saç kökleri ihtiyaca göre tekli, ikili veya üçlü olarak ayrıştırılırlar. Bu işlemin ardından özel bir solüsyonun bulunduğu kaplara yerleştirilirler. Bu işlemde önemli olan ise donör bölgeye zarar vermemektir. Donör bölgenin zarar görmeden en verimli şekilde kullanılması gerekmektedir.

Kanalların Açılması: Alınan saç köklerinin yerleştirilmesi için kanal açılması gerekmektedir. Bu kanallar hastanın kendi saçlarının yönünde ve açısında açılarak doğala uygun olmalıdır. Yapılan planlamaya sadık kalınarak gerekli olan bölgelere gereken sayıda açılan kanallar, saç köklerinin kalınlığına göre belirlenir.

Doku Ekimi: Ekim aşamasında ise, açılan kanallara alınan greftler yerleştirilir. Bu aşamanın önemli noktasıysa greftlere zarar verilmeden, hasarsız kanallara yerleştirilmesidir.

Bu 5 aşamanın ardından saç ekimi operasyonu tamamlanmış olur. Hiçbir ağrı hissetmeden geçirilen operasyonun başarısı ekibin profesyonelliğinden, süresinden, operasyon sonrası kanama/şişme gibi durumlardan da belli olmaktadır. Ehil ellerde yapılan operasyonlarda hasta hemen evine dönebilir ve ilk gece buz uygulamasını yaptıktan sonra 2- 3 gün içinde rutin hayatına geri dönebilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git