0

Göğüs büyütme ameliyatı kadın göğüsünü boyut ve şekil olarak büyütmek için uygulanan estetik cerrahi bir girişimdir. Göğüsün arkasına yerleştirilen meme protezleri ile göğüs çevresi ölçümleri bir veya birkaç sutyen ölçüsü şeklinde arttırabilir. Göğüs büyütme ameliyatı görünümünde değişime neden olup, bireyin kendine olan güvenini arttıracaktır. Eğer birey fiziksel olarak sağlıklı ve beklentileri konusunda gerçekçi ise; bu estetik göğüs büyütme ameliyatı için iyi bir adaydır.

Yapılan çalışmalarda delinip de vücuda yayılmadığı sürece silikon dolu meme protezlerinin vücuda olumsuz bir etki yarattıkları henüz ispatlanmış değildir. Tüm cerrahi girişimler birtakım belirsizlikler ve riskler taşır.

Bu estetik ameliyat aşağıdaki durumlarda uygulanabilir;

Göğüslerini küçük bulan kadınlarda estetik nedenlerden dolayı,
Hamilelik sonrası küçülen göğüs boyutunu düzeltmek için,
Farklı boyutlardaki göğüslerin simetrisini sağlamak için,
Meme kanseri cerrahisinden sonra meme rekonstrüksiyonu amacıyla.

Göğüs büyütme ameliyatı göreceli olarak basit ve güvenilir bir girişim olsa da her cerrahi girişimde olduğu gibi, cerrahi risklerin ve bu estetik ameliyata has özel komplikasyonların görülme olasılığı vardır. Komplikasyonların arasında en sık görüleni yerleştirilen meme protezinin çevresinde gelişen kapsülün kasılmasıdır. Bu genellikle her meme protezi uygulamasında meydana gelen kapsülün bazı olgularda aşırı katılaşarak yerleştirilen meme protezini sıkıştırması ile ortaya çıkar. Normal koşullarda düzenli olarak uygulanan masajlarla oluşumu engellenmektedir.

Her cerrahi girişimden sonra ameliyat sahasında bir miktar kan sızıntısı normaldir. Ancak göğüs büyütme estetiğini takiben aşırı kan sızıntısı, ameliyat sahasında kan birikimine ve buna bağlı şişlik ile ağrıya neden olabilir. Bu durum hastanın dayanamayacağı kadar fazla olduğunda kanamanın kontrol edilmesi ve biriken kanın boşaltılması için ayrı bir ameliyata gereksinim duyulabilir. Nadiren de olsa bazı hastalarda yerleştirilen meme protezi çevresinde enfeksiyon gelişebilir. Bu herhangi bir zamanda oluşabilse de genellikle göğüs büyütme ameliyatını izleyen ilk hafta içinde görülmektedir.

Tıbbi tedavi ile kontrol edilemeyen bazı olgularda meme protezinin çıkarılıp enfeksiyon geriledikten sonra yeni bir protezin yerleştirilmesini gerekli kılabilir.Bazı hastalarda ise göğüs büyütme ameliyatını takiben meme başında aşırı hassasiyet, meme başında his azalması ve hissin tamamen kaybının da görüldüğü bildirilmiştir.

Estetik göğüs büyütme ameliyatından sonra kesilerin yakınlarında bir dönem his kaybının olması normaldir. Bu bulgu genellikle zamanla kaybolmakta ise de bazı kadınlarda kalıcı olabilir. Meme protezlerinin üreme, hamilelik ve süt vermeyi etkilediğine yönelik herhangi bir kanıt yoktur. Bazı olgularda ise göğüs büyütme ameliyatını takiben birkaç gün boyunca süt salgısının olduğu gözlenmiştir.

Göğüs Büyütme Operasyonu Nereden Yapılır?
Göğüs büyütme operasyonları dört farklı bölgeden gerçekleştirilir. Koltuk altı, meme başı, meme altından veya göbekten yapılabilmektedir. Meme protezini bu dört bölümün herhangi bir yerinden içeriye koymak gerekir. Daha önceki zamanlardan meme başı uygulamaları sık yapılırdı. Tarihsel değişime bakıldığında ilk olarak meme altından başlandı. Zaman geçtikçe cerrahlar meme başı, koltuk altı ve göbekten yapılmaya başlamışlardır. Cerrahların tecrübeler ve yapılan dört bölgede en iyi sonucu verdiklerine inandıkları meme altı bölgesinden yapılmaya başlanmıştır. göğüs büyütme operasyonunda önemli olan kişiye dikiş izi bırakmadan veya çok az dikiş izi bırakılarak yapılan operasyondur. Kişiler bu izleri sorun etmemektedirler. Sorun olacağını düşünen kişiler ise koltuk altı, meme başı veya göbek deliğinden de yaptırabilirler.

Göğüs büyütme için meme protezi delinip, içindeki materyal göğüs içine sızabilir. Delinme genellikle dışarıdan olan çok şiddetli bir travma veya darbe nedeniyle olmaktadır. Bu durumda tuzlu su ile dolu olan silikon meme protezleri birkaç saatte boşalacak ve bu steril tuzlu suyu vücut absorbe edecektir. Eğer delinen silikon jel ile dolu olan bir meme protezi ise bu durumda iki durum söz konusu olabilir. Bunlardan ilkinde silikon kılıf delinse de meme protezinin çevresinde oluşan kapsül zarar görmemiş ise göğüste herhangi bir değişim görülmeyebilir.

Ancak silikon kılıfla beraber kapsül de zedelenmiş ise, dışarıdan olan basınca bağlı olarak meme protezinin içindeki silikon jel çevredeki meme dokularına yayılacaktır. Bu durumda jel göğüs içinde birikebilir, ve çevresinde yeni bir kapsül oluşturur. Ya da vücudun diğer bir bölgesine yayılabilir.

Bu durumlarda göğüsün şeklinde ve yapısında değişiklikler olacaktır. Her iki tür delinme tipinde de delinen meme protezinin çıkarılıp, çevrede oluşan hasarın temizlenerek yeni bir meme protezinin yerleştirilmesini gerektiren bir ameliyat yapılmalıdır.
Bazı kadınlarda meme protezi kullanımı ile otoimmun bağ dokusu hastalıklarına benzeyen belirtiler oluştuğu gözlemiştir.

Bu belirtiler arasında eklem ağrısı ve şişliği, ateş, yorgunluk ve göğüs ağrısı sayılabilir. Ancak yapılan araştırmalarda meme protezi kullanımı ile otoimmun hastalıklar arasında kesin bir bağ olduğunu kanıtlanamamıştır. Bununla birlikte meme protezi kullanımı ile göğüs kanseri oluştuğuna yönelik hiçbir kanıt yoktur. Meme protezi yerleştirilen birçok kadında bu riskler oldukça az oranda görülse de oluşan soruları gidermek için estetik cerraha danışmak yapılacak en doğru girişim olacaktır.

Göğüs büyütme ameliyatının planlanması
İlk muayenede estetik cerrah adayın genel sağlık durumunuzu değerlendirecek, durumuna ve deri kalitesine uygun olarak düşündüğü girişimi detaylı olarak anlatacaktır. Çünkü göğüsün küçük olmasının yanında sarkıklık da olabilir; bu durumda estetik cerrah aynı zamanda göğüs dikleştirme ameliyatı olan mastopeksi’yi de önerebilecektir.

Meme Büyütme Operasyonu Nasıl Yapılır?
Meme büyütme operasyonu memesi küçük olan kişiler için yapılan bir operasyondur. Amacı kişinin göğsünden memnun olmamasından doğan memnuniyetsizliği gidermeye çalışarak kişinin vücuduna uygun doğal bir göğüs yapılmasıdır. Bu problem iki şekilde çözülebilmektedir. Meme protezi olarak kullanılan en büyük çözüm haricinden bazı kişilerde ufak bir büyütme istedikleri için kullanılabilecek olan yağ enjeksiyonudur. Fakat meme büyütme operasyonlarında en çok kullanılan meme protezidir. Sadece kişinin memesini çok az büyütmesi istemesi üzerine yağ enjeksiyonu yapılır. Yağ enjeksiyonu kişinin herhangi bir bölgesinden yağ alarak memeye enjekte edilmesidir. Meme protezi meme büyütme operasyonu için ve kişilerin memnuniyeti açısından en önemli faktördür. Meme protezi kalıcı bir çözüm olduğundan uygulanan kişinin istediği şekilde bir göğse sahip olmasını sağlar.

Bu dönemde aday estetik cerrahı ile göğüs büyütme ameliyatı ile ilgili beklentilerini açıkça konuşmalıdır. Aynı zamanda cerrahından anestezi tipini, uygulayacağı girişimi, bunun alternatiflerini, büyütme ameliyatının risklerini, hastanede tahmini kalış süresini ve ameliyatın maliyetini açıkça anlatmasını istemelidir. İlk muayenede mutlaka sigara veya başka bir ilaç kullanıp kullanmadığını da cerrahına anlatmalıdır.rabusesaçekim.com

Rabuse Saç Ekim Merkezi
Açılış saatleri

Pazartesi - Cumartesi 9:00 - 20:00
Pazar– 10:00 – 15:00