Saç sorunum hangi bölgede?

Saç sorunum hangi bölgede?
5 Kasım 2015 tarihinde eklendi, 2.614 kez okundu.

Günümüzde hemen hemen her kadın ve erkek için saç ve saç bakımı konusunu özellikle sosyal hayatlarında önem verdikleri en önemli konular arasına girmiştir. Saç dökülmesinin nedeni ne olursa olsun, özellikle de erişkinlik dönemindeki kişilerde çok büyük olumsuz etkileri olur, stres yaratır.

Fark edilecek yoğunluktaki saç dökülmeleri kozmetik bir sorun olmaktan çıkıp, ciddi şekilde psikolojik problemlere neden olur ve kişinin sosyal yaşamında dengesizlikler yaratır. Kişi özgüvenini kaybeder, toplumdan dışlanma düşüncesi ve kendini çıplak hissetmesi bu psikolojik sorunların başlıcalarındandır.

Saçı dökülen insan hem dış görünüşü ile ilgili sıkıntılar yaşarken, hem de bunu çok ciddi bir sorun olarak görür ve kendini suçlar. Çünkü toplumumuzda dış görünüşe önem vermenin erkekliğe uymadığı düşüncesi hala yaygındır.
Saçları dökülen insanlar üzerinde 1992’de Norfolk’taki Old Dominion Üniversitesi’nde görev yapan bilim adamları tarafından hazırlanan araştırmada; kellik sorunu ile karşılaşan 145 insandan 84’ünde bu sorunun aynı zamanda ruhsal olarak da etki yaptığı sonucuna vardı.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git